Podpunkt b). Istnieje projekt zbudowania w XXI wieku stacji kosmicznej w celu akumulowania energii słonecznej i przesyłania jej na Ziemię w postaci mikrofal przenikających atmosferę, w tym chmury. Stację zaplanowano jako gigantyczne osiedle dla kilku tysięcy ludzi. Całość miałaby kształt opony, tzn. torusa o średnicy przekroju d równej w przybliżeniu 100 m, wewnątrz którego byłoby zbudowane miasto (rys. 17.7).W celu wytworzenia sztucznej grawitacji opona ma wykonywać jeden obrót na m\inutę wokół osi O. Obrót ten ma zapewnić mieszkańcom pole „grawitacyjne”, które w punktach położonych najdalej od osi miałoby natężenie o takiej wartości jak na Ziemi. Prócz komunikacji samochodowej po torze biegnącym wzdłuż całego pierścienia i stanowiącym główną ulicę miasta przewiduje się możliwość podróżowania do odległych miejsc czterema w\indami. W\indy będą kursowały specjalnymi tunelami w piaście koła w stronę centrum i odwrotnie (w centrum należy się przesiąść). Odpowiedz na następujące pytania:Jakich wrażeń dozna pasażer podróżujący w\indą „w górę” i „w dół”, jeśli w\indy poruszają się ruchem jednostajnym względem tuneli?

Fizyka 2. Zakres rozszerzony. Wydanie 2020 zadanie podpunkt b) strona 108

Rozwiązanie

Podróżując windą „w górę”, pasażer doświadczyłby dwóch sił. Po pierwsze, siłę odśrodkową...

Rozwiązanie zadania w kategorii premium!

Wykup pakiet Premium, aby uzyskać dostęp do całej zawartości serwisu

Wykup dostęp

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Zadaj pytanie

Zadanie rozwiązane jakiś czas temu

To zadanie pochodzi ze strony 108 podręcznika 'Fizyka 2. Zakres rozszerzony. Wydanie 2020' z przedmiotu Fizyka i jest zadaniem nr Podpunkt b) rozwiązanym w odpowiedzi.pl. Odpowiedź na to zadanie przygotował Maciej Kusiński

To zadanie zostało ocenione na

3.00

Oceń to zadanie

Ocen: Istnieje projekt zbudowania w XXI wieku stacji kosmicznej w celu akumulowania energii słonecznej i przesyłania jej na Ziemię w postaci mikrofal przenikających atmosferę, w tym chmury. Stację zaplanowano jako gigantyczne osiedle dla kilku tysięcy ludzi. Całość miałaby kształt opony, tzn. torusa o średnicy przekroju d równej w przybliżeniu 100 m, wewnątrz którego byłoby zbudowane miasto (rys. 17.7).W celu wytworzenia sztucznej grawitacji opona ma wykonywać jeden obrót na m\inutę wokół osi O. Obrót ten ma zapewnić mieszkańcom pole „grawitacyjne”, które w punktach położonych najdalej od osi miałoby natężenie o takiej wartości jak na Ziemi. Prócz komunikacji samochodowej po torze biegnącym wzdłuż całego pierścienia i stanowiącym główną ulicę miasta przewiduje się możliwość podróżowania do odległych miejsc czterema w\indami. W\indy będą kursowały specjalnymi tunelami w piaście koła w stronę centrum i odwrotnie (w centrum należy się przesiąść). Odpowiedz na następujące pytania:Jakich wrażeń dozna pasażer podróżujący w\indą „w górę” i „w dół”, jeśli w\indy poruszają się ruchem jednostajnym względem tuneli?

Oceń
Aby, wykupić dostęp do rozwiązania zadaniania o treści 'Istnieje projekt zbudowania w XXI wieku stacji kosmicznej w celu akumulowania energii słonecznej i przesyłania jej na Ziemię w postaci mikrofal przenikających atmosferę, w tym chmury. Stację zaplanowano jako gigantyczne osiedle dla kilku tysięcy ludzi. Całość miałaby kształt opony, tzn. torusa o średnicy przekroju d równej w przybliżeniu 100 m, wewnątrz którego byłoby zbudowane miasto (rys. 17.7).W celu wytworzenia sztucznej grawitacji opona ma wykonywać jeden obrót na m\inutę wokół osi O. Obrót ten ma zapewnić mieszkańcom pole „grawitacyjne”, które w punktach położonych najdalej od osi miałoby natężenie o takiej wartości jak na Ziemi. Prócz komunikacji samochodowej po torze biegnącym wzdłuż całego pierścienia i stanowiącym główną ulicę miasta przewiduje się możliwość podróżowania do odległych miejsc czterema w\indami. W\indy będą kursowały specjalnymi tunelami w piaście koła w stronę centrum i odwrotnie (w centrum należy się przesiąść). Odpowiedz na następujące pytania:Jakich wrażeń dozna pasażer podróżujący w\indą „w górę” i „w dół”, jeśli w\indy poruszają się ruchem jednostajnym względem tuneli?' przejdź tutaj.
Informacje o książce
Fizyka 2. Zakres rozszerzony. Wydanie 2020

Fizyka 2. Zakres rozszerzony. Wydanie 2020

Rok wydania

2020

Wydawnictwo

WSiP

Autorzy

Maria Fiałkowska, Barbara Sagnowska

ISBN

978-83-021-9013-1

Rodzaj książki

Podręcznik

Rozwiązanie tego zadania przygotował nauczyciel

Maciej Kusiński

zobacz profil

Nauczyciel fizyki klas I - IV LO / Technikum

Czy wiesz, że?

Maciej Kusiński rozwiązała 452 zadań w naszym serwisie